menusearch
childrenrehab.ir

طبقه بندی فعالیت هایی حرکتی

یکشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۹۷
(7)
(0)
طبقه بندی فعالیت هایی حرکتی

کاردرمانی در کودکان اوتیسم

با فعالیت هایی طبقه بندی شده برای رشد مهارت های حرکتی

به منظور ایجاد یکپارچگی حسی

در کودکان دارای اختلالات تکاملی بویژه اتیسم
یکپارچگی حسی حرکتی راه رفتن حیوانات
- راه رفتن های مختلف
همراه با کودک روی زمین های صاف، ناهموار، چمن ها، شیب ها، روی شن ها، زمین های نرم، روی یخ و برف و یا زمین های گلی به اشکال گوناگون، مانند راه رفتن آرام، دویدن، پریدن، لنگان لنگان راه رفتن، لی لی کردن، خزیدن و چهار دست و پا راه بروید. هم چنین کودک را ترغیب به راه رفتن سطوح مختلف، حصارها، پوشش ها، شکاف ها، حاشیه جداول و پیاده روها و یا روی یک خط مستقیم، پله ها و نردبام ها کنید.

تعقیب و گریز
همراه با کودک عملیات تعقیب و گریز را انجام دهید. یکی از شما دو نفر، دیگری را تعقیب کنید. زمانی که تعقیب شونده رو یک پا می‌ایستد و یا در یک جایگاه مخصوص قرار می‌گیرد، تعقیب کننده متوقف می‌شود. گاهی می‌توان موسیقی را همراه این حرکت کرد، به محض توقف موسیقی تعقیب شونده می‌ایستد و به محض شروع آن حرکت می‌کند.

- حرکات تقلیدی
همراه با کودک حرکات تقلیدی انجام دهید. می‌توانید به صورت مدل درآیید، حرکت های گوناگونی را انجام دهید و کودک را ترغیب به تقلید از خودتان کنید. شبیه یک کودک بخزید و یا چهار دست و پا راه بروید و یا مانند پیرزن و پیرمرد و یا یک فرد معلول راه بروید. هم چنین می‌توانید حرکات تقلیدی از حیوانات مختلف که کودک‌ آنها را می‌شناسد به نمایش بگذارید. شکل انواع نشستن ها مانند دو زانو و یا چهار زانو زدن، ایستادن، گشاد نشستن و نظیر آن را انجام دهید و از کودک بخواهید‌ آنها را انجام دهد. فعالیت های دیگری مانند سوار قایق شدن و پارو زدن، پرواز پرنده ها، و حرکت های حیوان ها را نیز می‌توان انجام داد و از آن تقلید کرد.

- بازی پل و تونل
ابتدا در مورد تونل ها، پل ها و کارشان با کودک صحبت کنید. خودتان را به شکل پل درآورید و از کودک بخواهید از روی شما عبور کند. هم چنین از او بخواهید از زیر شما که تونل شده اید رد شود. حالا از او بخواهید پل و تونل شود، تا شما بتوانید ماشینی را از زیر و یا روی از عبور دهید. این فعالیت را می‌توانید به یک فعالیت جذاب تبدیل کنید.
- عبور از مانع
در بیرون از فضای خانه، داخل باغ یا حیاط، و به کمک برخی از وسایل مستعمل خانه، در سر راه کودک موانعی ایجاد کنید. به او کمک کنید تا از موانع بالا برود، داخل‌ آنها برود، از رویشان بپرد و یا‌ آنها را دور بزند. می‌توانید از طناب ها و نردبام ها نیز استفاده کنید. زمانی که کودک به خوبی با نحوه بازی آشنا شد، می‌تواند به صورت عقب عقب از موانع عبور کند.
یکپارچگی حسی حرکتی
- غلت خوردن در سراشیبی

در پارک، سراشیبی سرسبزی را پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید هیچ شیئی تیزی در آنجا وجود ندارد. این کار را می‌توان در سراشیبی پوشیده از برف نیز انجام داد. به بالای سراشیبی بروید، هم شما و هم کودک به موازات سراشیبی با دست ها و پاهای کشیده دراز بکشید و به آرامی بغلتید و مانند وردنه از سراشیبی به پائین قل بخورید.
- رول سوسیس

این فعالیت برای کودکانی که علاقه به فشارهای عمیق دارند، و یا گاهی سر می‌کوبند و آسیب به خودشان می‌زنند مناسب است. پتویی را روی زمین پهن کنید و کمک کنید تا کودک روی آن دراز بکشد. سر کودک بیرون از پتو باشد. پتو را دور کودک بپیچید و مانند رول سوسیس او را غلط دهید. سپس بگویید حالا باید سوسیس را خرد کنیم. حرکاتی شبیه خرد کردن را روی او انجام دهید. پتو را کمی محکم تر بپیچید و بگویید حالا سوسیس را لای نام می‌گذاریم و می‌خوریم.

بینایی
هدف از این بخش روش فائق آمدن بر محرک هی آزار دهنده ای است کودک بتواند به طیفی از رنگ ها و مواد گوناگون نگاه کنید.
تغییرات معمولی در نور و یا رنگ ها و محرک های بینایی را تحمل کند.
تجارب بینایی خود را بسط دهد.
به طور صحیح محرک های بینایی خاصی را در میان سایر محرک ها نشان دهد.
بتواند از روش های فائق آمدن بر محرک های آزار دهنده استفاده    لغات در حوزه بینایی:
نگاه، درخشان، تیره، نور، روشن،
خاموش
لغات عمومی:
آخ، بس، بیشتر    به جای دیگری نگاه کند
چشم هایش را بپوشاند
با چشم نیمه باز نگاه کند
از عینک آفتابی استفاده کند
در جایی که امکان دارد محرک را خاموش کندفعالیت ها برای رشد مهارت های بینایی

- جایگیری در هدف یا نشانه گیری
جایگاه هایی چون نقطه ای روی دیوار، سوراخی روی زمین یا سبد و دروازه ای را به عنوان هدف برگزینید. ضمن ترغیب کودک، به او کمک کنید تا توپ ها، تیله ها و یا تیرهای پلاستیکی را در هدف بیندازد. روی هر بطری یک عدد توپ بگذارید. به کودک یک هفت تیر آب پاش بدهید و از او بخواهید در فاصله 50- 40 سانتی متری بایستد و با اشاره شما به طرف توپ ها شلیک کند.
- ترسیم و نقاشی
در یکی از روزها که همراه کودک به پارک، ساحل و یا استخر می‌روید بازی هایی را ترتیب دهید. کودک را ترغیب کنید با چوب و یا شاخه ای خشک تصاویر مختلفی را روی شن و ماسه رسم کند. برگ هایی را در اندازه های مختلف جمع کرده،‌ آنها را روی مقوا یا کاغذ قرار دهد و اطراف آن را با مداد یا ماژیک ترسیم کند و داخل آن را رنگ کند. هم چنین او را تشویق به کپی از نقاشی های مختلف کنید.
- کار با خلال دندان
کاغذی را روی زمین پهن کنید و چسب و خلال دندان را در اختیار کودک قرار دهید. کودک خلال دندان ها را بر می‌دارد و‌ آنها را روی کاغذ می‌پسباند و شکلی شبیه نقشه به وجود می‌آورد. ترسیم نقشه یک جاده برای شروع فکر خوبی است.

- جای پای
با کفش یا پای برهنه و یا قدم های کوچک، روی شن و یا ماسه راه بروید. از کودک بخواهید پشت سر شما راه برود و پایش را جای پای شما بگذارد.
- پازل
پازل هایی با تصاویر مورد علاقه کودک تهیه کرده و به او کمک کنید قطعات پازل را سر جایش بگذارد.

- نورها
در شب ها همراه با کودک لامپ هایی را با میزان نور و رنگ متفاوت، برای مثال مهتابی، چراغ خواب، آباژور، چراغ قوه ها در نورهای مختلف و لوسترها روشن کنید. توجه کودک را به تفاوت رنگ و نور‌ آنها جلب کنید.
کودک در حال تمیز نورها و رنگ های مختلف
- تلویزیون و کامپیوتر
فیلم های جذاب و مورد علاقه کودک که توجه او را به خود جلب می‌کند را برایش به نمایش بگذارید. بهتر است فیلم هایی باشد که نگاه کودک را پیوسته به دنبال خود داشته باشد. بازی های کامپیوتری را برای کودک به نمایش بگذارید که در‌ آنها فعالیت جستجو، پیگیری، تعقیب و کنکاش وجود دارد.

- کتاب های تصویری
از کتاب های دارای تصاویر زیبا که بیانگر داستان های کوتاه و جذاب می‌باشند استفاده کنید. کودک را ترغیب به نگاه کردن به تصاویر و تعقیب موضوع داستان نمایید.
- تصویر سازی
این فعالیت برای کودکانی که ارتباط چشمی کمتری برقرار می‌کنند و یا کمتر به صورت آدم ها نگاه می‌کنند مناسب است. عکس هایی از اعضاء خانواده، نزدیکان، همکلاسی ها و دوستانی که کودک‌ آنها را می‌شناسد آماده کنید. ابتدا عکس ها را به او نشان دهید در مورد‌ آنها و شکل صورتشان، رنگ چشم و موی‌ آنها با او صحبت کنید. سپس اجزاء صورت هر یک را قیچی کرده و به پشت آن سنجاق بزنید. کودک را تشویق به کنار هم گذاشتن دوباره اجزاء هر صورت کنید. در شرایط دشوارتر اجزاء مربوط به صورت دو نفر را با هم ترکیب کنید و کمک کنید تا کودک دوباره‌ آنها را کنار یکدیگر بگذارید.
- پیدا کردن شیئ گم شده

تعدادی از اشیاء و وسایل مورد علاقه کودک (در ابتدا) را روی یک سینی بگذارید. ابتدا با دو شیئ شروع کنید، و به تدریج بر آن بیفزایید.‌ آنها را با یک دستمال بپوشانید و از کودک بخواهید تا چشمش را ببندد. یکی از اشیاء را بردارید و از او بپرسید کدامیک از اشیاء روی سینی نیست. در صورت تشخیص صحیح، آن شیء را می‌توانید به عنوان جایزه به کودک بدهید.
اتاق تاریک
- بازی با نورها
همراه با کودک زیر یک پتو بروید و چراغ قوه ای را روشن و خاموش کنید. اجازه بدهید او نیز این کار را انجام دهد. هم چنین می‌توانید چراغ های منزل را خاموش کنید و نور چراغ قوه را روی اشیاء مختلف بتابانید. با انداختن پتو روی میز، تونل تاریکی را درست کنید و کودک را تشویق به رفتن از داخل تونل کنید. آینه ای را به کودک بدهید و نوری را روی آن منعکس کنید و از او بخواهید آینه را به آرامی حرکت دهد و حرکت نور ایجاد شده روی اشیاء را تعقیب کند.
رفتن کودک از داخل تونل و تمیز نورها

- تعقیب اشیاء در فضا
تعقیب شی
حباب هایی را در فضا ایجاد کنید و اجازه بدهید کودک با ضربه زدن‌ آنها را بترکاند. به حرکت پرها، قاصدک ها و بادبادک ها نگاه کنید. در یک روز تعطیل بادبادک هایی که رنگ های مختلف درست کنید و در مکانی نسبتاً مرتفع آن را به فضا پرتاب کنید. همراه با کودک حرکت بادبادک ها را تعقیب کنید.

مهارتهای حرکتی درشت

کمک به کودک با مهارت های حرکتی درشت ضعیف
- تعادل : راه رفتن در میان خطوط، راه رفتن روی نیمکت ها، رقصیدن، روی یک پا ایستادن، گام برداشتن روی میله ها، پریدن و رقصیدن در داخل حلقه های پلاستیکی در فواصل مختلف و حفظ تعادل بخش های مختلف بدن.
- کنترل حرکت: حرکت در ارتفاعات با سرعت های متفاوت، ایستادن و شروع کردن، چرخیدن، حرکت کردن و به طرف چپ و راست رفتن.
- انعطاف عضلانی : پله رفتن، حرکات گربه، پرش با حالت دولا.
- برنامه ریزی حرکتی : مسابقات موانع، حرکات مارپیچ اطراف بولینگ، بالا رفتن از نردبان و پله ها.
- حافظه حرکتی : پیروی کردن از راهنما، تماشا کردن و تقلید کردن ترتیب مراحل حرکت.
- تصویر بدن یا آگاهی از بدن : یادگیری نام بردن و تشخیص قسمت های بدن، بازی «هات داگ» (چرخاندن کودک در داخل پتو، لمس کردن او و نام بردن قسمت های بدن)، چرخاندن توپ در قسمت های مختلف بدن و درخواست از کودک رای شناسایی آن قسمت.
- هماهنگی : انداختن کاغذ یا توپ نرم در داخل یک سبد از فواصل مختلف، چرخاندن، تعقیب کردن و گرفتن توپ ها، پرتاب کردن توپ ها، ضربه زدن به توپ ها، مهارت های مربوط به توپ بازی، انداختن و غلطاندن توپ ها به سمت هدف های مورد نظر.
- مطمئن شوید که تکلیف دشوار نیست یا مراحل انجام آن طولانی نیست.
- اسم بخش های مختلف بدن از قبیل مچ دست، انگشت، زانو، شانه، مچ پا، انگشتان پا، و حرکاتی از قبیل کشش عضلات، ردیابی، چرخیدن، شروع کردن، پیچ خوردگی، رسیدن به چپ و راست، روی یک پا پریدن، جست و خیز کردن، دولا شدن، خم شدن را یاد بدهید. سپس این زبان محاوره ای را برای کنترل حرکات به کار ببرید.
- از توپ های دسته دار در مراحل نخست استفاده کنید، زیرا گرفتن‌ آنها آسان است.
- از توپ های زبر و دستکش های دارای لایه نوار چسب استفاده کنید.
مهارتهای حرکتی ضعیف
کمک به کودک با مهارت های حرکتی ظریف ضعیف
-    با چوب کبریت ها بازی کند و‌ آنها را بردارند.
-    سکه ها را بچرخانند.
-    الگوها را بر روی تخته ها کپی کنند و الگوهای جدید خلق کنند.
-    اسباب بازی ها را بر اساس الگو بسازند.
-    از روی الگو برش دهند.
-    از میخ لباس در لبه های کاغذ، اطراف قوطی و ساختن قطاری از میخ ها استفاده کنند.
-    با شن و آب و ریختن‌ آنها بر روی زمین بازی کنند.
-    بازی راه بردن انگشت را انجام دهند. بدین صورت که دست ها شبیه عنکبوت شود، در عرض سطوح حرکت کند و از تمام انگشتان استفاده شود.
-    هماهنگی انگشتان : از اشعار و نوراهای صوتی استفاده کنید. هدف، پاسخ صحیح کودک با حرکات مستقل انگشت و حلقه کردن و راست کردن انگشتان است.

-    عروسک انگشتی : انگشت ها را (به صورت یکی یکی و یا با هم) باز کرده و مجدداً به هم نزدیک کنند. همچنین‌ آنها را به طرف پائین حلقه کنند و هر انگشت را به طور مستقل بلند کنند.
-    ضربه زدن با انگشت: به ابزار موسیقی ضربه بزنند و از ضربه زدن آهنگین تقلید کنند.
-    نواختن پیانو: در سطوح مختلف و با استفاده از ابزارهای مختلف پیانو بنوازند.

-    لمس کردن و حرکت کردن: هر دو دست بر روی میز حلقه شود. فرد بزرگسال یکی از انگشتان کودک را لمس کند، کودک همان انگشت را به طرف دست دیگر حرکت دهد. کودک تلاس کند که دستان خود را حلقه کند، سپس فرد بزرگسال دستی که پشت کودک قرار دارد را لمس کند.
-    لمس کردن شست : هر انگشت را به نوبت با شست لمس کنند. این کار را برای انگشتان هر دو دست به صورت تک تک و به صورت با هم انجام دهند.
بریدن
-    مطمئن شود که قیچی ها سالم هستند و برای بریدن به اندازه کافی تیز می‌باشند.
-    قبل از استفاده از مواد نازک، از کاغذ ضخیم استفاده کنید.
-    یک کارت را می‌توان در پشت کاغذ چسباند و به عنوان راهنمای قیچی کردن بکار برد.
-    تکالیف را مرحله بندی کنید. برای مثال برش دادن حاشیه، برش دادن مابین خطوط (فاصله ها را کاهش دهید)، دنبال کردن یک خط، سپس به سمت چپ و راست.

تهیه وتنظیم
کاردرمانگر :محمد مهدی خاتمی


بخش پنجم بازیهای حسی حرکتی بزودی....

گالری تصاویر
 فعالیت هایی منظم وطبقه بندی شده  برای رشد مهارت های حرکتی به منظور ایجاد یکپارچگی حسی در کودکان دارای اتیسم
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
بعدی
دوره های مربیگری مهارت های حرفه ای کودکان

دوره های مربیگری مهارت های حرفه ای کودکان

 ورکشاپ تخصصی اهمیت بازیهای مغزی در کودکان پیش دبستانی ودبستان

دوره بین المللی بازیهای مغزی

 ۱۳ ساعت تدریس وبینار جامع اختلالات یادگیری

گواهی وبینار جامع اختلالات یادگیری

 گواهی وبینار جامع کاربرد بازی های موسیقایی و ریتمیک

گواهی وبینار جامع کاربرد بازی های موسیقایی و ریتمیک

ورکشاپ 16 ساعته توانبخشی بینایی بر مبنای علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره توانبخشی دیداری با رویکرد علوم اعصاب شناختی

 دکتر مهدی علیزاده

وبینار یکپارچگی حسی -پیشرفته

 ورکشاپ ۳۴ ساعت کاردرمانی ذهنی

ورکشاپ ۳۴ ساعت کاردرمانی ذهنی

ورکشاپ 16 ساعته توانبخشی شناختی در اتیسم مدرس :دکتر وحید نجاتی متخصص علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره توانبخشی شناختی در اتیسم-(توانبخشی اوتیسم)

ورکشاپ (کارگاه) 16 ساعته با تدریس : دکتر مهدی علیزاده متخصص علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره یکپارچگی حسی-رویکرد علوم اعصاب- دکتر مهدی علیزاده

 دکتر غلامیدکتر شریف زاده

تمرینات اداراکی حرکتی

 مدرس بین المللی

گواهی دوره مشترک

 کارگاه یکپارچگی حسی16 ساعته با تدریس:دکتر ابراهیم پیشیاره متخصص علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره کارگاه یکپارچگی حسی-دکتر ابراهیم پیشیاره

کارگاه دوروزه اهداف کارگاه

کارگاه تخصصی مداخلات ادراکی-حرکتی در کودکان مبتلا به فلج مغزی

کارگاه 2 روزه  توانبخشی تعامل همه جانبه دردوره پیش کلامی با تدریس: دکتر صمدی متخصص اختلالات رشدی وهوشی

گواهی اتمام دوره توانبخشی اوتیسم در تعامل همه جانبه دردوره پیش کلامی

مدرس:دکتر علی صمدی تحلیل رفتار کاربردی ثابت شده است که برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم بسیارتاثیرگذار است مهارتهایشان را افزایش می‌دهد و رفتار مشکل ساز را کاھش می‌دهد.

کارگاه تحلیل رفتار کاربردی(ABA) در اختلالات طیف اتیسم (سطح یک 1)

مدرس:دکتر علی صمدی تحلیل رفتار کاربردی ثابت شده است که برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم بسیارتاثیرگذار است مهارتهایشان را افزایش می‌دهد و رفتار مشکل ساز را کاهش می‌دهد.

کارگاه تحلیل رفتار کاربردی(ABA) در اختلالات طیف اتیسم (سطح 2)

ورکشاپ 16 ساعته دوره پی ار تیبا تدریس دکتر مصباح انصاری و صدیقه فراهانی(دارای اولین سرتیفیکیتPRT از دانشگاه کالیفرنیا)

گواهی اتمام دوره PRT

⭕️روش درمانی سانرایز چگونه انجام می‌شود؟روش درمانی به این شیوه است که والد با تقلید از رفتارهای تکراری کودک، همراه وی می‌شود و زمانی که رفتاری بهنجار نشان دهد، او را تشویق می‌کند تا آن رفتار شکل بگیرد و یا اگر علاقه اجتماعی نشان دهد، پدر و مادر از این فرصت استفاده می‌کنند تا رفتارهای اجتماعی را به وی آموزش دهند. در آموزش رفتارهای اجتماعی مهارت های اساسی زیر مورد تاکید قرار می‌گیرد:✅ ۱-ارتباط چشمی و ارتباط غیرکلامی✅ ۲-ارتباط کلامی✅ ۳-دامنه توجه فعال✅ ۴-انعطاف پذیری

کارگاه تخصصی سانرایز

 مدرس :دکتر اسماعیلی

گواهی اتمام دوره مداخلات مبتنی بر بازی در کاردرمانی

 ورکشاپ 8 ساعتهمدرس :دکتر اسماعیلی

گواهی اتمام دوره بازی درمانی در کودکان با اختلال یادگیری وبیش فعالی

🔆🔆 مدرس: ✅ دکتر مرضیه نظری ( کاردرمانگر و دکتری روانشناسی کودک / مدرس دانشگاه / مدرس کشوری سازمان آموزش و پرورش استثنایی/ با ۲۴ سال سابقه توانبخشی بالینی کودکان )1⃣ کارگاه اول:✅ مبانی، اصول و انواع بازی درمانی ( پیش نیاز تمامی کارگاه های دوره )2⃣ کارگاه دوم:✅ بازی درمانی در اختلالات اضطرابی، نافرمانی مقابله جویانه ( ODD ) و وسواسی جبری ( OCD )3⃣ کارگاه سوم:✅ بازی درمانی در اتیسم4⃣ کارگاه چهارم:✅ بازی درمانی در اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و اختلالات یادگیری (LD)

🔶 دوره جامع بازی درمانی( اختلالات اضطرابی، نافرمانی مقابله جویانه ( ODD ) و وسواسی جبری ( OCD) بازی درمانی در اتیسم بازی درمانی در اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و اختلالات یادگیری (LD)

 مدرس دکتر خیاط زاده

گواهی اتمام دوره بوبت جدید

ورکشاپ 16 ساعته ✅ انواع اختلالات ادراک دیداری و شنیداری✅ انواع آگنوزی✅ اختلالات ادراک بدنی و فضایی✅ آپراکسی مدرسین: دکتر مهدی علیزاذه دکتر ملاحت اکبر فهیمی

گواهی اتمام دوره توانبخشی شناختی و ادراکی برای کاردرمانگران

ورکشاپ 3 روزه(24 ساعت) توانبخشی شناختی برای کاردرمانگران مدرس دکتر علیزاده دکتر ملاحت اکبر فهیمی   اولین دوره جامع توانبخشی شناختی با 3 کارگاه1.مقدمه ای بر توانبخشی عصبی-شناختی2.توانبخشی شناختی و ادراکی3.توانبخشی شناختی در اختلالات تکاملی( اوتیسم / ADHA / اختلالات یادگیری )مدرسین :دکتر ملاحت اکبر فهیمی ( دکتری علوم اعصاب شناختی / عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران )دکتر مهدی علیزاده زارعی ( دکتری علوم اعصاب شناختی / عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران )

گواهی اتمام دوره توانبخشی شناختی برای کاردرمانگران

کارگاه 2 روزه توانبخشی شناختی حافظه واختلالات یادگیریمدرس:دکتر وحید نجاتی متخصص علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره توانبخشی شناختی حافظه واختلالات یادگیری

 مدرس :دکتر وحید نجاتی متخصص علوم اعصاب شناختی

کارگاه 2 روزه توانبخشی شناختی در اختلال نقص توجه وبیش فعالی

کارگاه 16 ساعته کارکردهای شناختی مغز مدرس :دکتر وحید نجاتی متخصص علوم اعصاب شناختیاصول ارزیابی شناختی و تحلیل رفتار مبتنی برکارکردهای شناختی مغزارزیابی ادراک دیداری و مجموعه آزمون‌های ارزیابی ادراک دیداریارزیابی کارکردهای توجهی و مجموعه آزمون‌های ارزیابی کارکردهای توجهیارزیابی کارکردهای اجرایی و مجموعه آزمون‌های ارزیابی کارکردهای اجراییارزیابی کارکردهای حافظه و یادگیری و مجموعه آزمون‌های ارزیابی کارکردهای حافظه و یادگیریارزیابی کارکردهای زبان و مجموعه آزمون‌های ارزیابی کارکردهای زبانارزیابی کارکردهای شناخت اجتماعی و مجموعه آزمون‌های ارزیابی کارکردهای شناخت اجتماعی اصول توانبخشی شناخت

گواهی اتمام دوره کارکردهای شناختی مغز

 دوره جامع موسیقی درمانی 48 ساعته (6 روزه) مقدمه ای بر کاربرد موسیقی بر سلامت جسم و روان مدرس :دکتر حسن عشایری کاربرد موسیقی در کودکان با نیازهای ویژه 1 ( اختلالات تکاملی با محوریت اوتیسم )مدرس:دکتر مهدی علیزاده کاربرد موسیقی در کودکان با نیازهای ویژه 2 ( کم توان ذهنی )کاربرد موسیقی در کودکان جسمی حرکتی کاربرد موسیقی در اختلالات روانپزشکی مدرسین پرفسور حسن عشایری دکتر مهدی علیزادهدکتر میترا خلف بیگی دکتر هاتف دوستدار

گواهی اتمام دوره جامع موسیقی درمانی

🔶 " کاربرد بازیهای ریتمیک در توانبخشی1 "🔷 " کاربرد بازیهای موسیقایی با رویکرد افزایش توجه و تمرکز "🔶 " کاربرد بازیهای ریتمیک در توانبخشی2 "🔷 " کاربرد بازیهای موسیقایی با رویکرد خلاقیت حرکتی "🔶 " کاربرد بازیهای موسیقایی با رویکرد تحریک حس بینایی و لامسه " 🔷 " کابرد بازیهای موسیقایی با رویکرد تربیت شنیداریمدرسین 🔵 دکتر میترا خلف بیگی دکتری تخصصی کاردرمانی دبیر شاخه ایران انجمن جهانی توانبخشی روانی اجتماعی 🔴 ندا نصیری مربی موسیقی کودک 🔵 صابر جعفری مدرس بادی پرکاشن

دوره جامع کاربرد ریتم و بازیهای موسیقایی در توانبخشی

 سرفصل های دوره مربیگری ارف1.ریتم:که شامل بازیهای ریتمیک،بادی پرکاشن همراه با آموزش ابتدایی سازهای کوبه ای2.تِئوری موسیقی کودک:آشنایی با ساده ترین شکل ممکنه با رنگ ونقاشی3 تربیت شنوایی:گوش دادن به موسیقی وآهنگهای کودکانه4.آموزش بلز: به عنوان اولین ساز ملودیک که کودکان نوازندگی را در ابتدا با آن آموزش میبینند5. آموزش سازهای پرکاشن:سازهایی مسه طبلک، مثلث ،شیکر،چوبک ،تامبورین6. هارمونی:یادگیری به شکل ساده در کارهای گروهی7. ساختن کاردستی با وسایل ساده

مربیگری موسیقی کودک((ارف))

🔆🔆مدرس:✅ دکتر حسن فربد مفیدی تهرانی ( گفتاردرمانگر / دکتری تخصصی روانشناسی سلامت / مدرس دانشگاه / با 26 سال سابقه توانبخشی بالینی کودکان )✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه:✅ طبقه بندی رفتار های مشکل ساز✅ ارزیابی و ثبت جداول رفتاری✅ مروری بر مکاتب و رویکرد های اصلاح رفتار✅ روش های مداخله برای اصلاح رفتار✅ طرح درمان و تمرین عملی

کارگاه تخصصی " رفتاردرمانی در کودکان با نیازهای خاص "

🔆 مدرس: لیلا انگوتی ( کارشناس ارشد کاردرمانی جسمانی / مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / با 16 سال سابقه توانبخشی بالینی بیماران ) 🔆✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه:✅ تعاریفی از انواع ماساژ✅ شرایط انجام ماساژ و ارزیابی✅ اثرات فیزیولوژیکی، مکانیکی و سایکولوژیکی ماساژ✅ اندیکاسیون و کانتراندیکاسیون ماساژ✅ انواع حرکت ماساژ کلینیکال✅ کاربرد عملی ماساژ کلینیکال در سر و صورت، شانه، تنه فوقانی، اندام فوقانی، ستون فقرات، شکم، لگن، کمر و اندام تحتانی

کارگاه تخصصی ماساژ کلینیکال و ماساژ کودک

 در این دوره شرکت‌کنندگان اصول طراحی برنامه‌های بازی و استعداد پروری ورزشی کودکان، معرفی شاخص‌های حرکتی کودکان و بازی‌های تقویتی مربوطه، معرفی بازی‌های اصلاحی ویژه کودکان دچار مشکلات قامتی، اصول استعداد پروری ورزشی کودکان، آموزش تمرینات ادراکی حرکتی کودکان، بازی‌های ورزشی و استعداد پروری ورزشی کودکان، بازی‌های حرکتی خلاقانه، شیوه‌های کاربردی برقراری ارتباط با کودک و اصول اجرای انواع کارگاه و فستیوال‌های بازی حرکتی را به‌صورت تئوری و عملی با بهره مندی از اساتید برجسته داخلی و خارجی فرا گرفتند.

دوره بین المللی بازی و ورزش کودکان

ورکشاپ 16 ساعته تشریحی و عملی نوروآناتومی کاربردی مدرس :دکتر پیمان ابهریان متخصص علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره تشریحی وعملی نوروآناتومی کاربردی

 محتوای این دوره شامل بازیهای طبقه بندی شده مختلف از جمله بازی های ریتمیک، کودک و والد، بازی های مفاهیم حرکت، فیتنس بازیهای حسی حرکتی،دهلیزی ،آگاهی بدنی،حس عمقی، برتری جانبی خواهد بود.

طراحی بازیهای حرکتی در کودکان

کارگاه(٢روز) مدرس:دکتر میثم محمدی(کاردرمان-دکتری تخصصی علوم اعصاب)محورهای کارگاه 2روز:☑️مقدمه ای بر فارماکولوژی ومکانیسم اثر داروها☑️اثرات متقابل درمانهای دارویی بادرمانهای توانبخشیداروهای مصرفی رایج در مراجعین مراکز توانبخشی☑️نوروفارماکولوژی وسیستمهای انتقال سین

داروشناسی برای درمانگران(نوروفارماکولوژی)

 کارگاه بین المللی، دومنیک چیکوت (Dominique Chiquet)، موسس آکادمی آموزش مهارت‌های حرکتی کودکان از کشور سوئیس اصول برنامه ریزی برای بازی‌های حرکتی کودکان در سنین ۴ تا ۷ سال پرداخت.

آموزش مهارت‌های حرکتی کودکان-دومنیک چیکوت از کشور سوئیس

ورکشاپ نوروآناتومی بالینی بهمراه تفسیر MRIمدرس دکتر مهدی علیزاذه دکتر ملاحت اکبر فهیمی

گواهی اتمام دوره نوروآناتومی بالینی بهمراه تفسیر MRI

 تمرینات ورزشی در کودکان استثنایی بمدت24ساعت

تمرینات ورزشی در کودکان استثنایی

ورکشاپ 16 ساعته نوروآناتومی کاربردی وتحریک الکتریکی مغز(Tdcs) مدرس :دکتر وحید نجاتی متخصص علوم اعصاب شناختی

گواهی اتمام دوره نوروآناتومی کاربردی وتحریک الکتریکی مغز(Tdcs)

ارزیابی جامع کارکردهای عالی شناختی مغزبا مجموعه آزمون های عصب روانشناختی D-KEFS و BADS

ارزیابی جامع کارکردهای عالی شناختی مغز

🔆🔆 مدرسین:✅ دکتر زهرا نامورپور ( کاردرمانگر و دکتری تخصصی علوم اعصاب شناختی / مدرس دانشگاه علوم پزشکی ایران )✅ دکتر عبدالله امینی ( رادیولوژیست و دکتری تخصصی علوم تشریح / عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ) ✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه: ✅ ساختار و فعالیت امواج مغزی و نحوه ثبت آن در EEG✅ ویژگی های عملکردی و مشکلات رایج در امواج مغزی در اختلالات سیستم عصبی✅ آشنایی با QEEG و کاربرد آن در تشخیص و توانبخشی بیماری های سیستم عصبی✅ بررسی و تفسیر اشکال QEEG در بیماریهای سیستم عصبی

جایگاه الکتروانسفالوگرافی کمی ( QEEG ) در تشخیص و توانبخشی بیماری های سیستم عصبی

 1-ارزیابی حافظه فعال(معرفی کارکرد اجرایی وشناختی حافظه فعال)2-اصول وچهارچوب توانبخشی وضعف حافظه فعال3-درمان وتوانبخشی اختلالات خواندن با رویکرد حافظه فعال4-درمان وتوانبخشی اختلالات نوشتن با رویکرد حافظه فعال5-درمان وتوانبخشی اختلالات ریاضی با رویکرد حافظه فعال6-معرفی تمرینات آزمونها ونرم افزارهای توانبخشی ضعف حافظه فعال

کارگاه تخصصی درمان و توانبخشی اختلالات یادگیری با رویکرد حافظه فعال

مدرس: دکتر مرضیه نظری ( کاردرمانگر و دکتری روانشناسی کودک، مدرس دانشگاه، مدرس کشوری سازمان آموزش و پرورش استثنایی )☑️اختلال یادگیری شامل اختلال خواندن نوشتن و ریاضی☑️شناسایی وتعاریف مربوط به اختلال یادگیری وانواع ان☑️علل بروز اختلال یادگیری وبرسی این اختلال از دیدگاه نوروسایکولوژی☑️برسی evidence-base کیسهای مراجعه شده☑️معرفی روشهای تشخیص ارزیابی وابزارهای استاندارد در انواع اختلالات یادگیری☑️مداخلات توانبخشی شناختی در انواع اختلالات یادگیری

توانبخشی شناختی در انواع اختلالات یادگیری

 ورکشاپ 24 ساعت(3روز)با تدریس :دکتر مصطفی تبریزی

گواهی اتمام دوره اختلالات یادگیری

 مدرس ایشان توسکای از ترکیه

بازیهای ریتمیک

*معرفی ابزارهای تشخیصی رسمی اختلالات تکاملی *تعیین مسیر مداخله وارایه راهکارهای درمانی

ارزیابی تشخیص وتعیین مسیر مداخله براساس پروفایل شناختی آزمونهای تکاملی

 کارگاه تخصصی توانبخشی شناختی اختلال نقص توجه وبیش فعالیADHDمدرس سرکار خانم مرضیه نظری

کارگاه تخصصی توانبخشی شناختی اختلال نقص توجه وبیش فعالیADHD

 کارگاه تخصصی

کارگاه تخصصی ارزیابی های شناختی کاربردی در توانبخشی کودکان

 ✅ مقدمه ای بر نوروآناتومی بالینی و کاربردی✅ کارکردهای عصب شناختی مغز و اختلالات کارکردی آن در انواع بیماری ها✅ آناتومی ظاهری بخشهای مختلف مغزی شامل بصل النخاع، پل مغزی، مزانسفال و اعصاب آن، هسته های قاعده ای، قشر مغز و آناتومی عروق مغزی✅ بازشناسی مناطق درگیر در بیماری های حسی-حرکتی و گفتاری✅ دکتر زهرا نامورپور ( کاردرمانگر و دکتری تخصصی علوم اعصاب شناختی / مدرس دانشگاه علوم پزشکی ایران )✅ دکتر عبدالله امینی ( رادیولوژیست و دکتری تخصصی علوم تشریح / عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی )

تشریح کاربردی مغز با رویکرد علوم اعصاب شناختی

 🔆🔆مدرس:✅ دکتر نجوا موسوی ( گفتاردرمانگر / دکتری تخصصی علوم اعصاب شناختی / مدرس دانشگاه )✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه:✅ مکانیسم تئوری ذهن✅ مطالعات تصویربرداری مغزی در حوزه تئوری ذهن✅ مناطق مغزی درگیر در تئوری ذهن✅ مطالعات بالینی تئوری ذهن✅ توانایی های مرتبط با تئوری ذهن✅ نقش لوب فرونتال در توانمندی های تئوری ذهن✅ کارکردهای اجرایی و تئوری ذهن✅ پیش درآمدهای تئوری ذهن✅ ارزیابی های تئوری ذهن و نحوه اجرا✅ راهکارهای ارتقاء مهارت تئوری ذهن

کارگاه تخصصی-تئوری ذهن(TOM)

✅ دکتر مرضیه عصاره ( فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان / دانشیار دانشگاه علوم پزشکی البرز )✅ دکتر هادی منتظر لطف الهی ( فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان )✅ دکتر محمد زنوزی راد ( متخصص بیماری های کودکان )✅ دکتر زهرا نامورپور ( کاردرمانگر / دکتری تخصصی علوم اعصاب✅

فارماکولوژی در توانبخشی

🔆🔆 مدرس:✅ دکتر مرضیه نظری ( کاردرمانگر و دکتری تخصصی روانشناسی کودک / مدرس دانشگاه علوم پزشکی مازندران / مدرس کشوری دوره های آموزشی / با 25 سال سابقه توانبخشی بالینی کودکان )✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه:✅ مبانی نظری کارکردهای اجرایی شناختی و انواع آن✅ معرفی آزمون های ارزیابی ادراک دیداری شنیداری✅ معرفی آزمون های کاربردی در زمینه سنجش کارکردهای اجرایی شناختی✅ طراحی تکالیف و استراتژی های توانبخشی کارکردهای اجرایی شناختی

کارگاه تخصصی-توانبخشی کارکردهای اجرایی شناختی

✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه:✅ روانشناسی بالینی کودک✅ روش های درمانگری با رویکرد رفتاردرمانی ✅ معرفی روشهای قدرتمند و رایج رفتاردرمانی برای تغییر رفتار✅ راهبردهای مداخله در اختلالات:⭕️ رفتاری⭕️ وسواس⭕️ اضطراب⭕️ بیش فعالی⭕️ اختلالات رفتاری ایذایی⭕️ اتیسم⭕️ تاخیر رشد تکاملی

کارگاه تخصصی رفتار درمانی-مرضیه نظری

 دکتر محمد خیاط زاده

وبینار ادراکی حرکتی

 دکتر مرضیه نظری ( کاردرمانگر / دکتری تخصصی روانشناسی کودک / مدرس دانشگاه علوم پزشکی مازندران / با 26 سال سابقه توانبخشی بالینی کودکان )✅ ارزیابی، تشخیص و تعیین مسیر مداخله براساس تفسیر پروفایل شناختی آزمون رسمی در اختلالات یادگیری (LD) و اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD)✴️ با توجه به حجم مطالب، وبینار در 4 جلسه دو ساعته (8 ساعت) برگزار میگردد

وبینار جامع اجرا، نمره گذاری و تفسیر نسخه پنجم مقیاس هوش وکسلر کودکان

🔆🔆 مدرسین:✅ دکتر زهرا نامورپور ( کاردرمانگر و دکتری تخصصی علوم اعصاب شناختی / مدرس دانشگاه علوم پزشکی ایران )✅ دکتر عبدالله امینی ( رادیولوژیست و دکتری تخصصی علوم تشریح / عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی )✔️✔️✔️✔️✔️ مباحث کارگاه:✅ مقدمه نظری بر نوروآناتومی ( با الویت قرار دادن بخشهای عملکردی مرتبط با حرکت، شناخت، گفتار، توجه و حافظه )✅ ویژگی های فیزیولوژیکی و عملکرد شناختی بخشهای مختلف سیستم عصبی✅ آشنایی با MRI مناطق مغزی و نحوه شناسایی و تفسیر آن✅ بررسی اختلالات سیستم عصبی در قالب مثالهای بالینی ( علائم، بخشهای مغزی درگیر، تصویر MRI بیمار مربوطه به همراه تفسیر آن )

کارگاه تخصصی " نوروآناتومی بالینی بهمراه تفسیر تصاویر MRI با رویکرد علوم اعصاب شناختی

قبلی